Lekarze Kliniki Laboratoria / Analizy lek. Przychodnie
Poradnie Firmy / Sprzęt medyczny Apteki Medycyna naturalna
Psychologia Rehabilitacja Optyka Odnowa biologiczna
Ośrodki sportu i rekreacji Fitness cluby / Kulturystyka Sklepy kosmetyczne Salony fryzjerskie,kosmetyczne
   07 października 2022 Imieniny: Marii,Marka    MediaBielsko
biuro@mediabielsko.pl
  Przydatne adresy

  Informacje


  Linki

  Polecamy
 • Najpopularniejszy serwis z ofertami pracy z Bielska - Białej i regionu. To najbardziej popularny serwis tego typu. Jeżeli szukasz pracy w Bielsku - szukaj go na stronie Praca Bielsko - Biała

 • Mieszkania, działki, domy na sprzedaż, wynajem z Bielska - Białej. Tysiące ogłoszeń z biur nieruchomości i prywatnych. Przeglądaj ogłoszenia i dodaj własne - serwis Nieruchomości Bielsko

 • Chcesz wypromować stronę internetową ? Skorzystaj z usług pozycjonowania firmy WizjaNet - najbardziej renomowanej i znanej firmy w regionie. Więcej: Pozycjonowanie Bielsko 
  Transplantologia

   Co każdy z nas powinien wiedzieć o przeszczepianiu narządów?

Czemu służy przeszczepienie narządów?
Przeszczepianie narządów jest metodą ratowania życia chorego, który potrzebuje zdrowego narządu, aby żyć. Metoda, ta polega na wszczepieniu biorcy narządu lub tkanek pochodzących od innego człowieka.

Kiedy można pobrać narządy do przeszczepiania?
Niektóre narządy lub tkanki (np. nerki, szpik kostny) można pobierać od osób żywych, pod warunkiem, że dawca wyrazi na to zgodę, a jego życie nie jest narażone na niebezpieczeństwo. Większość narządów i tkanek do przeszczepienia pobiera się ze zwłok osób, które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobranie. Nerki, serce, płuca, trzustkę można pobrać od osoby zmarłej, kiedy zostały już wyczerpane wszystkie możliwości leczenie i u której stwierdzono komisyjnie śmierć mózgową.

Czy lekarze powinni skontaktować się z rodziną zmarłego przed pobraniem?
Według polskiego prawa, osoba zmarła może być uważana za potencjalnego dawce tkanek i narządów, jeśli za życia nie wyraziła sprzeciwu. Lekarze, pod opieką których był zmarły, informują zwykle rodzinę o śmierci i o zamiarze pobrania narządów do przeszczepienia, ale nie muszą prosić jej o wyrażenie na to zgody. Jeśli zmarły pozostawił pisemny zapis dotyczący jego woli odnośnie pobierania narządów po śmierci, lekarze bez zastrzeżeń respektują jego decyzję. Bliscy mogą jedynie potwierdzić opinię zmarłego na temat pobrania narządów jeśli ją znają.

Jak przebiega pobranie narządów i transplantacja?
Kiedy komisja lekarska stwierdza śmierć mózgową, lekarz prowadzący informuje o tym rodzinę zmarłego. Po upewnieniu się, że zmarły nie wyraził sprzeciwu na pobrania narządów, można podjąć czynności związane z pobraniem. Pobranie narządów do przeszczepienia jest operacją chirurgiczną w czasie której ciało dawcy traktowane jest z należytą czcią.

Przeszczepie się tylko narządy pochodzące od ludzi nie dotkniętych chorobami. Przed przeszczepieniem wykonuje się badania wykluczające choroby, które mogłyby zostać przekazane biorcy.

Chorzy, którym dokonano przeszczepienia, zwykle nie poznają nazwiska dawcy, który uratował im życie, ponieważ dar narządów od zmarłego jest anonimowy.

Jakie są wyniki przeszczepiania narządów?
Po udanym przeszczepieniu narządu, pacjenci mogą prowadzić normalne życie, kontynuować naukę, podjąć pracę. ponadto biorcy przeszczepu nerki zwalniają miejsca dializacyjne innym chorym, którzy bez takiego leczenia musieliby umrzeć. Nie bez znaczenia jest również fakt, że przeszczepienie nerek wymaga mniejszych nakładów finansowych niż dializoterapia.

Wyniki transplantacji serca i nerek w naszym kraju nie różnią się od wyników uzyskiwanych przez inne ośrodki europejskie.

Czy w Polsce istnieje ryzyko handlu narządami?
Aby uniknąć wszelkiego ryzyka, obowiązujące przepisy przewidują, że pobrania mogą mieć miejsce jedynie w upoważnionych ośrodkach medycznych. Przeszczepianie jest skomplikowaną procedurą, angażującą tak wielu wysokiej klasy specjalistów, że pokątne przeszczepienie narządów jest niemożliwe. Pobrane narządy rozdzielane są według kryteriów medycznych. Ich losy od pobrania aż do przeszczepienia śledzi się w upoważnionych ośrodkach. Pominięcie kryteriów medycznych wyklucza powodzenie przeszczepienia. Z tych przyczyn pobrany narząd nie może zostać sprzedany. Ponadto istnieje zabezpieczenie ustawowe penalizujące próby komercjalizacji przeszczepiania narządów.

Dlaczego w Polsce brakuje narządów?
Wyniki przeszczepiania narządów są coraz lepsze, przez co rozszerzają się wskazania do leczenia tą metodą. Wzrasta liczba oczekujących i wydłuża się czas oczekiwania na przeszczep. Każdego roku umierają setki chorych, ponieważ nie można było na czas dokonać przeszczepu. W wyniku braku powszechnych informacji jeszcze zbyt dużo osób sprzeciwia się oddaniu narządów do przeszczepienia po śmierci. W trudnych chwilach żałoby rodzina zmarłego nie zdaje sobie sprawy, że wyrażając sprzeciw na pobranie tkanek i narządów, naraża na utratę życia oczekujących na chorych.źródło: www.ptk.waw.pl
powrót
 
  Encyklopedia
 Szukaj w encyklopedii
emedica.pl


  Nasza ankieta


wyniki
  Ważne telefony
 • Pogotowie ratunkowe:
  999
 • Policja:
  997
 • Straż pożarna:
  998
 • Pomoc:
  112

  Inne serwisy

  Nota prawna

Patroni medialni:
KRONIKA BIELSAT WIZJA.NET Beskidzka Izba Lekarska

Oferta : zdrowe bielsko, lekarze bielsko - biała, choroby, leczenie, medycyna bielsko, lekarz bielsko, szpitale bielsko-biała, leki, klinika bielsko-biała, kliniki, zdrowie, uroda

Kontakt MediaBielsko wykonanie Wizja.net