Lekarze Kliniki Laboratoria / Analizy lek. Przychodnie
Poradnie Firmy / Sprzęt medyczny Apteki Medycyna naturalna
Psychologia Rehabilitacja Optyka Odnowa biologiczna
Ośrodki sportu i rekreacji Fitness cluby / Kulturystyka Sklepy kosmetyczne Salony fryzjerskie,kosmetyczne
   07 października 2022 Imieniny: Marii,Marka    MediaBielsko
biuro@mediabielsko.pl
  Przydatne adresy

  Informacje


  Linki

  Polecamy
 • Najpopularniejszy serwis z ofertami pracy z Bielska - Białej i regionu. To najbardziej popularny serwis tego typu. Jeżeli szukasz pracy w Bielsku - szukaj go na stronie Praca Bielsko - Biała

 • Mieszkania, działki, domy na sprzedaż, wynajem z Bielska - Białej. Tysiące ogłoszeń z biur nieruchomości i prywatnych. Przeglądaj ogłoszenia i dodaj własne - serwis Nieruchomości Bielsko

 • Chcesz wypromować stronę internetową ? Skorzystaj z usług pozycjonowania firmy WizjaNet - najbardziej renomowanej i znanej firmy w regionie. Więcej: Pozycjonowanie Bielsko 
  Oparzenia

   

Oparzenie to uraz tkanek spowodowany działaniem wysokiej temperatury (90% oparzeń), płynów żrących (5%) oraz prądu elektrycznego lub wyładowania atmosferycznego (5%).

W zależności od temperatury i czasu jej działania uszkodzenia tkanek wahają się od przemijających zmian zapalnych (zaczerwienienie, obrzęk) aż do nieodwracalnych zmian – martwicy.

Każde oparzenie uszkadza funkcję ochronną skóry. W wyniku oparzenia znacznej powierzchni ciała organizm traci duże ilości płynów tkankowych, soli i białka. Takie rany łatwo ulegają zakażeniu, co może prowadzić do powstania ropni i dużych blizn.

Ciężkość oparzenia oraz rokowanie ustalane jest na podstawie rozmiarów oparzenia, jego lokalizacji oraz wieku ofiary (gorzej rokują dzieci i ludzie starsi).

Ryzyko oparzenia jest największe u 5. letnich dzieci.

Niestety wbrew pozorom, im mniejsza bolesność przy rozległych oparzeniach tym rokowanie jest gorsze.

O rozmiarze oparzenia decyduje powierzchnia i głębokość.

Powierzchnię oparzenia określa „Reguła 9” Wallacea: powierzchnia ciała oparzonego podzielona jest na pola, które stanowią 9% lub 18% całkowitej powierzchni ciała. U dorosłych: głowa stanowi 9%, przednia i tylnia powierzchnia tułowia po 18%, każda z kończyn górnych po 9%, krocze 1%, każda kończyna dolna po 18%. U dzieci poniżej 5. roku życia głowa stanowi 18%, kończyny górne po 9%, kończyny dolne po 14% i tułów łącznie 36%.

Podział głębokości oparzeń:

 • I stopień. Oparzenie obejmuje tylko naskórek, widzimy rumień i obrzęk skóry, poszkodowany zgłasza ból.
 • II stopień. Uszkodzenie dotyczy naskórka i powierzchownej warstwy skóry właściwej. Skóra jest zaczerwieniona, powstają na niej pęcherze, czucie jest zachowane.
 • III stopień. Martwica całego naskórka i skóry właściwej, może obejmować też tkanki znajdujące się poniżej skóry: skóra jest sucha, biała lub szara, może być ze strupem, brak jest czucia bólu.

Stopnie kliniczne oparzeń:

 • oparzenia zaliczamy do lekkich jeżeli obejmują: I i II stopień poniżej 15% powierzchni ciała lub III stopień poniżej 5%
 • oparzenia zaliczamy do średnich jeśli obejmują I i II stopień od 15% do 30% powierzchni ciała lub III stopień poniżej 10%
 • oparzenia zaliczamy do ciężkich gdy obejmują I i II stopień powyżej 30% powierzchni ciała lub III stopień powyżej 10% lub III stopień dotyczący twarzy, stóp i rąk lub oparzenia dróg oddechowych

Postępowanie:

 • Odsunięcie poszkodowanego do źródła ciepła.
 • Ugaszenie odzieży. Przyczepiony do ubrania palący się materiał musi zostać usunięty, podczas gdy przyczepiony do skóry powinien tam pozostać.
 • Zabezpieczenie drożności dróg oddechowych (należy usunąć oparzonego z pomieszczenia zadymionego)
 • Natychmiastowe schładzanie zimną wodą oparzonej powierzchni przez kilkanaście minut (zmniejsza to stopień oparzenia, ponieważ zimna woda odbiera oparzonej skórze ciepło, działa przeciwobrzękowo a ponadto uśmierza ból). Należy pamiętać, że woda powinna być czysta i mieć temperaturę ok. 20 st.C. Można zanurzyć poszkodowanego w wannie, na co najmniej 20 minut.
 • Przy oparzeniach w obrębie jamy ustnej i gardła poszkodowany powinien płukać gardło zimną wodą albo ssać kawałki lodu.
 • W przypadku oparzeń chemicznych np. kwasem lub zasadą, należy spłukiwać oparzoną powierzchnię strumieniem bieżącej wody przez 15 minut. Jedynie w przypadku ofiar oparzonych wapnem niegaszonym przed zmywaniem oparzonej powierzchni należy najpierw na sucho wytrzeć wapno ze skóry.
 • Trzeba koniecznie zdjąć obrączki, pierścionki, krawat itp. – ze względu na szybko pojawiający się obrzęk.
 • W celu uniknięcia zakażenia należy zaopatrzyć ranę jałowym opatrunkiem.
 • Należy przewieźć oparzonego do szpitala.

Czego nie wolno robić:

Po oparzeniu nie wolno zrywać ubrania, które przykleiło się do skóry, należy ostrożnie ściągać pozostałą odzież.

W przypadku oparzeń o dużej powierzchni, ciało należy schładzać tylko wilgotnymi chustami, nie wolno polewać bieżącą zimną wodą!

Nie wolno stosować na świeże oparzenie żadnych maści, kremów lub innych powszechnie stosowanych okładów np. z kwaśnego mleka.

Nie wolno neutralizować kwasów zasadami i odwrotnie, jedynym i najlepszym środkiem leczniczym jest woda.powrót
 
  Encyklopedia
 Szukaj w encyklopedii
emedica.pl


  Nasza ankieta


wyniki
  Ważne telefony
 • Pogotowie ratunkowe:
  999
 • Policja:
  997
 • Straż pożarna:
  998
 • Pomoc:
  112

  Inne serwisy

  Nota prawna

Patroni medialni:
KRONIKA BIELSAT WIZJA.NET Beskidzka Izba Lekarska

Oferta : zdrowe bielsko, lekarze bielsko - biała, choroby, leczenie, medycyna bielsko, lekarz bielsko, szpitale bielsko-biała, leki, klinika bielsko-biała, kliniki, zdrowie, uroda

Kontakt MediaBielsko wykonanie Wizja.net